Navy List 1908 Ship M to P

Home ] Up ] Navy List 1908 Ship A to C - Crew Lists ] Navy List 1908 Ship D to G ] Navy List 1908 Ship H to L ] [ Navy List 1908 Ship M to P ] Navy List 1908 Ship Q to T - Crew Lists ] Navy List 1908 Ship U to Z ] Navy List 1908 Other Lists - Crew Lists ]

Royal Navy List for 1908.  Includes crew lists of all officers on board Royal Navy ships with initial M to P correct to 18th December 1907.

 
Magnet, 430 tons, H.P. 650
Ch Gunner in Command Richard Cowle
Magnificent (Home Fleet), 14,900 tons, H.P. 10,000
Captain Edward F. B. Charlton
Commander Sidney R. Drury-Lowe
Lieutenant George N. Tomlin John M. Casement
Percy Pitts Donald Errington
Robert L. Jermain Llewellyn Ridge Jones
Martin Robertson Reginald V. Holt
Lieut R.N.R. Charles H. D. Cross
Eng Com George H. Morris
Eng Lieut Horace R. Denson Barry Hocken
Capt R.M.A.. Edwin H. Barr
Lieut R.M. Wilfrid T. de L. Clark Lawrence J. Innes
Chaplain Rev. William V. Rainier
Fleet Surg Walter G. Axford
Staff Paym Trevor Hayles
Surgeon Gerald M. Eastment
Sub Lieut Charles P. Hearle
Eng Sub Lieut John S. Machan
Assist Paym Reginald G. ruttledge
Ch Carpenter James Fuller
Gunner Samuel A. McCullock Walter G. Street
Francis J. Deacon
Boatswain Frederick Rogers John E. Yonlden
Artif Eng James Anderson Alfred T. Oliver
Clerk Harold C. Badger
The following Officers are borne as additional: -
Boatswain John H. C. Jones
Majestic (Home Fleet), 14,900 tons, H.P. 10,000
Captain Ernest F. A. Gaunt
Commander Robert A. Newton
Lieutenant Robert L. Way Theodore J. Hardinge
Edmund L. B. Lockyear Maurice B. Leslie
Bertram Vigne John L. Longstaff
Frederic A. Langsdale-Smith Philip A. Shepherd
Lieut R.N.R. Maxwell B. Sayer
Eng Com Marrack Sennett
Eng Lieut Edward V. Waud James M. Walker
William P. Griffin
Chaplain Rev. Francis W. R. Metcalf
Fleet Paym Ernest St. G. Alton
Sub Lieut John A. Gaimes
Eng Sub Lieut Richard C. Brown
Assist Paym Percy F. F. Bourne Leslie C. E. Ayre
Artif Eng James r. Phillips David E. B. Morley
Ordered to re-commission at Chatham, 7th January 1907, for service in the Home Fleet, Devonport.
Capt R.M. John Grover
Lieut R.M.A. Alan H. L. Prynne
Fleet Surgeon Johnston H. Achelson
Surgeon Cecil R. M. Baker
Mallard, 310 tons, H.P. 5700
Commander Henry F. G. Talbot
Lieutenant Frederick G. Schurr
Eng Lieut Charles E. M. Roe
Gunner George F. Yandell
Mars (Home Fleet), 14.900 tons, H.P. 10,000
Captain Francis G. eyre
Commander Harry H. Smyth
Lieutenant Alexander G. Wright John R. Middleton
John C. Hamiltons Reginald T. Amerdros
Lawrence D. O'Bignell
Eng Com Hamilton J. Coad
Eng Lieut Henry E. Wolfe
Capt R.M. Bertram N. Elliot
Lieut R.M. John W. Snepp
Fleet Surgeon Montague L. B. Rodd
Staff Paym Herbert J. Hargraves
Surgeon Frederick Cock
Eng Sub Geoffrey Hick
Assist Paym Donald H. Nelson
Gunner Henry Purdy John C. souhamy
Boatswain Thomas Tilley
Carpenter Benjamin A. M. Hodge
Artif Eng John E. Gifford
Mavourneen, 160 tons, H.P?
Mercury, 3730 tons, H.P. 6000
Commander Sydney S. Hall
Lieutenant Albert P. Addison
Eng Com
Staff Surgeon Oswald Rees M.D.
Fleet Paym James H. F. Campion
Assist Paym Thomas M. Fitzgerald
Boatswain William Staples
Carpenter Stephen G. Donohue
Artif Eng Ernest W. Eckersley
For Fort Blockhouse
Lieutenant Richard G. Bercey
Eng Lieut hugh S. Garwood
Gunner William H. Jackson
For Command of Submarines
Lieutenant George H. Pownall David de B. Stocks
Charles B. Land Ernest L. Colley-Gratian
William J. Foster Godfrey Herbert
Geoffrey N. Biggs Brownlow V. Layard
Archibald D. Cochrane Clement G. W. Head
For Submarines
Lieutenant Robert C. Halahan Vincent M. Cooper
Bertrand Bannerman Henry W. A. Adams
Stephen H. S. Moxly Herbert Call
Kenneth J. D. Dunbar Athelstan A. L. Fenner
Julian T. Tension Philip E. U. townshend
Henry D. Gill Lancelot P. Freyberg
Eng Com Robert Spence
Eng Lieut Robert D. Nelson Roland C. Miller
Archibald G. Bremner
Sub Lieut Gilbert E. Venning
For course of Instruction in Submarines
Lieutenant John R. A. Codrington Donald Greig
Sub Lieut Geoffrey R. S. Watkins Thomas C. Meryon
Merlin, 1070 tons, H.P. 1400
Commander Frederic H. Walter
Lieutenant Philip R. Thresher John A. Edgell
Sidney A. G. Hill Charles W. Tinson
Edward B. Cloete Arthur f. Powell
Staff Surgeon Richard S. Osborne
Assist Paym in Charge Richard St. J. Young
Ch Artif Eng Lionel Self
Boatswain Walter H. Godsmark
Mermaid (Channel Fleet), 370 tons, H.P. 6100
Lieut & Com Denis G. Thynne
Lieutenant Henry P. Boxer
Eng Lieut Henry O. Andrews
Gunner Thomas Connolly
Minerva, 5600 tons, H.P. 8000
Captain Henry J. L. Clarke
Commander William Mellor
Lieutenant Seymour F. Rowe Arthur F. L. Atwood
Sydney Robinson George L. Browne
Herbert R. L. Edwards
Eng Com Robert S. Jennings
Eng Lieut Frank A. Butler
Lieut R.M. Alfred D. Welch
Chaplain Rev.Cecil W. Lydall
Staff Surg Herbert H. Pearse
Paymaster Frank P. E. Hanham
Surgeon Henry Woods
Sub Lieut Frederic G. Charsley
Assist Paym Arthur W. E. Baddeley
Gunner Samnuel A. Williamson Thomas W. Hunt
Boatswain Ernest H. Gearing
Artif Eng Reginald H. Wood
Minotaur, 14,600 tons, H.P. 27,000
Eng Com George C. Bath
Eng Lieut John Hamilton Percy G. Harris
Ch Carpenter Thomas E. Burlace
Gunner Albert Selley Thomas F. Britton
Boatswain William H. Payne
Artif Eng Richard Down
Mohawk, 765 tons, H.P?
Eng Lieut Thomas Shattock
Monmouth, 9800 tons, H.P. 22,000
Captain John A. Tuke
Commander Henry L. Mawbey
Lieutenant Robert A. Richards Noel A. Marshall
Douglas W. O'B. Forsyth Richard E. W. Kirby
Hilbert C. Heathcote Robin W. M. Lloyd
Anthony L. H. D. Coke Humphrey W. Best
Eng Com John W. Pleming
Eng Lieut David J. McGregor Alfred V. sharpe
Capt R.M. Charles L. Mayhew
Lieut R.M. Hubert L. Jones
Chaplain Rev. Joseph D. Dathan
Fleet Surg Charles G. Matthew
Staff Paymaster John T. Wright
Naval Inst Robert Weatherhead
Surgeon Richard Willan
Sub Lieut Henry W. K. Young
Eng Sub Lieut Percy D. Croisdale
Assist Paym William A. Vernon
Gunner Joseph Bull
Boatswain Frederick Evans
Carpenter William A. Cawsey
Artif Eng Charles W. Ward William Hughes
Charles H. Watts
Midshipman George V. Batt-Mills John F. B. Carslake
Henry H. Bousfield Henry E. Smyth
Edward Eliot Francis W. Crowther
Midshipman Arthur D. Read Frederick T. de M. Morgan
Hamilton E. Snepp Ernest G. Ebblewhite
Herbert M. Hughes Herbert Owen
Frederick A. P. Foster
Clerk Alan K. Hornstein
Moorhen, 180 tons, H.P. 800
Lieut & Com Robert E. Vaughan
Staff Surgeon John P. H. Greenhalgh
Mutine, 980 tons, H.P. 1400
Commander Charles E. Monro
Lieutenant Charles M. Gibson John H. Knight
Thomas G. Comber Courtney L. Greer
Robert C. Hayes
Surgeon Alexander McCloy
Sub Lieut Alfred B. Kennedy
Assist Paym in charge Arthur R. Cowman
Boatswain John Stevens
Artif Eng Richard M. Newman
Myrmidon (Home fleet), 370 tons, H.P.6200
Lieut & Com Lionel J. G. anderson
Eng Lieut Henry W. Kitching
Natal (Home Fleet), 13,550 tons, H.P. 28,500
Captain Stuart Nicholson
Commander Arthur R. Raby
Lieutenant Vernon F. Tuson Philip H. White
Henry G. B. Adams Francis H. L. Lewin
Norman M. C. Thurstan Percy F. Newcombe
Walter H. Leeke Lionel G. Foote
Eng Com John D. Rees
Eng Lieut Francis Ranken Richard A. Howley
Howard Wormell
Capt R.M. Charles D'O Harmer
Lieut R.M.A. John E. Van der Kiste
Lieut R.M. Cecil E. S. Wright
Chaplain Rev. James H. Scott
Fleet Surg Thomas C. Meikle
Staff surg Fred C. B. Gittings
Paymaster Charles F. Withell
Sub Lieut James W. Gracey
Assist Paym John C. Hart
Gunner William P. English Richard Gould
Ernest Pert
Boatswain Alfred Hill Walter Holt
Sig Boatswain Charles Eddy
Carpenters George T. Phillips
Artif Eng Thomas R. Crabb William J. Southern
William Turner
Clerk Frederick N. L. Oliver
Nelson, 7630 tons, H.P. 5500
Commander William D. Church
Lieutenant Hubert H. Holland Waldemar B. Wilkinson
George H. T. steer
Eng Com Walter T. Steer
Lieut R.M. Henry de L. Willis
Chaplain & Naval Inst Rev. Thomas T. Griffiths
Fleet Surg George A. Dreaper
Fleet Paym Frederick G. W. Taylor
Ch Artif Eng Stephen Howse
Gunner Edward W. Croucher David Havard
Boatswain William Lyne Frederick H. Mansbridge
Charles H. Wicks
Carpenter alfred J. Collins
Head Schoolmaster John Guard
Ness (Home Fleet), 555 tons, H.P. 7,000
Lieut & Com Stanley V. Ellis
Eng Lieut Arthur Brown
Sub Lieut Harold F. B. Hardley
Gunner George W. Johnson
New Zealand (Channel Fleet), 16,350 tons, H.P. 18,000
Captain Frederick C. D. Sturdee
Commander Frederick A. Powlett Herbert R. M. Williams
Lieutenant Robert H. Coppinger John C. S. Paterson
Arthur L. Popham Ernest W. Leir
Roualeyn D. F. Forbes Alwyne E. sherrin
James B. Kitson Roger V. Alison
Lieut R.N.R. charlesC. Garrett
Eng Com Albert V. Blake
Eng Lieut Walter Stokes Gerald E. W. McEwen
Capt and Bt Major R.M.A. Sydney Gaitskell
Lieut R.M. Edward P. H. Pardoel Robert Sinclair
Chaplain Rev. George W. Briggs
Fleet Surg John K. Robinson
Staff Paym Owen L. Penfold
Naval Fleet John G. Green
Surgeon Alexander C. Renwick
Sub Lieut James Crichton Terence A. F. Longford
Eng Sub Lieut William H. Pudner Ernest McK. Phillip
Assist Paym Wilfrid S. Cox
Gunner Arthur Horbury Hubert A. Foster
Samuel J. Merritt
Boatswain William H. Bruce James A. Doran
Carpenter William H. Cantell
Artif Eng Albert Matthews George Bates
Midshipman Francis E. Wright Charles D. Burney
Lancelot G. Ingham Frederic N. Attwood
John A. G. Legh Borace V. Silk
Ronald W. Blacklock Edward P. Thomas
Clerk Philip E. Goldsmith
Niger, 810 tons, H.P. 4200
Lieut & Com Frederick N. Fargus
Lieutenant Henry C. Pellow.
Eng Lieut Harry Williams
Surgeon Reginald H. St B. E. Hughes
Gunner Richard Broderick
Artif Eng Allen Jones
Nightingale, 85 tons, H.P. 240
Lieut & Com Robert S. Roy
Surgeon Gordon Moir
Nile (Home Fleet), 11,940 tons, H.P. 7500
Commander William A. H. Kelly
Lieutenant Robert W. Summer
Eng Com John J. G. G. Percey
Ch Gunner John M. Hasling
Carpenter Edwin J. Polybank
Artif Eng Ellis Longbottom
Niobe (Home Fleet), 11,000 tons, H.P. 16,500
Rear Admiral Harry S. F. Niblett
Flag Lieut M. Brock Birkett
Eng Capt William Sharp
Eng Lieut Bernard D. MacQueen
Secretary R. Clutton Baker
Staff of Rear-Admiral Denison
Flag Lieut Harry L. boyle
Secretary R. Clutton Baker
Clerk to Sec James E. Pitcairn
Captain Brian H. F. Barttelot
Commander William N. England Stanley B. Norfolk
Lieutenant Thomas E. Wardle Charles D. Burke
Victor Marryat Rodney S. Hewlett
Eng Com Walter Brown
Eng Lieut Harold Clift Frederick E. Bridgewater
Major R.M. Edwin G. Lywood
Lieut R.M. Arthur M. Toulmin
Fleet Surg Evan St. M. Nepean
Fleet Paym Charles H. A. Ward
Aurgeon George C. C. Ross
Assist Paym David E. Smith
Gunner John C. Edwards
Boatswain James J. Webber
Sig boatswain Alfred G. Jones
Carpenter Thomas H. Hicks
Artif Eng Frederick W. Baker
The following officers are borne as additional: -
Eng Com William Toop
Chaplain Rev. Richard H. O. Donovan
Car Lieut Alfred J. Hancock
Ch Artif Eng Edwin H. Richards
Nith (Home fleet), 555 tons, H.P. 7,000
Commander Francis G. St. John
Eng Lieut Edwin R. Kestell
Sub Lieut Charles L. Kerr
Gunner Harry Dolbear
Ocean (Channel Fleet), 12,950 tons, H.P. 13,500
Captain Charles Dundas of Dundee
Commander Herbert J. T. Marshall
Lieutenant Marmaduke C. Allenby Quentin C. A. Crauford
John C. H. Lindsay Manuel Desent
Robert P. McHardy Heathcote G. Hewitt
Roy Bacchus Richard L. Hamer
Lieut R.N.R. Henry N. Gilbert
eng Com John H. Dalrymple
Eng Lieut Lewis J. Cook john F. Goldsmith
Capt R.M. Henry R. N. D'Oyly
Lieut R.M.A. William A. Jolly
Lieut R.M. Edward A. S. Hatton
Chaplain Nav Inst Rev. Percy H. Jones
Fleet Surg Ernest J. Finch
Staff Paym Henry Elliot
Surgeon Edward M. W. Hearn
Sub Lieut Stephen Phillimore Nowell C. Johnstone
Eng Sub Rene C. Hugill Ronald C. Boddie
Assit Constructor E. D. Meryon
Assist Paym Henry P. Williams
Gunner John W. Renshaw Sidney G. Savis
George S. Peavitt
Boatswain Harry E. Foster
Carpenter Joseph L. S. Legg
Artif Eng James H. Fenton James Forrest
Midshipman Norman D. Holbrook Claude B. elbrow
Gilbert M. Welman Herbert N. Cooper-Key
John N. Tait John A. H. Scaife
George H. Creswell Edward C. Crutwell
Herbert c. Osbourne Lambert N. B. Morgan
Andrew N. Swainson
Clerk George A. P. Webster
Opossum, 320 tons, H.P. 4000
Gunner Harry Monk
Artif Eng John Guthrie

Orion, 4870 tons, H.P. 2600

Lieut & Com thomas R. G. O'Connor
Fleet Paym Henry C. F. C. Parker
Surgeon John Whelan
Assist Paym John C. Turner George L. Moon
Gunner William D. Hill John G. Metcalfe
Ernest J. Whiting
Carpenter Thomas H. W. Deacon thomas W. Pile
Orwell (Home Fleet), 360 tons, H.P. 6300
Lieut & Com Edward O Tudor
Eng Lieut Edgar C. Smith
Gunner Alexander Fisher
His Majesty's Yacht, Osbourne, 1850 tons, H.P. 3000
Captain George R. Mansell
Lieutenant Coventry M. Crichton-Maitland Geoffrey Hopwood
Winstanley R. C. Moorsom Thomas Ready
Eng Lieut Frederick Kelly
Staff Surgeon Frank H. Nimmo
Assist Paym in Charge Cyril W. Capner
Ch Gunner Benjamin Titheridge
Ch Carpenter David Morgan
Osprey (Home Fleet), 380 tons, H.P. 6300
Lieut & Com Percy G. Brown
Eng Lieut William H. Pratt
Ostrich (Channel Fleet), 375 tons, H.P. 6250
Lieut & Com Frank F. Rose
Lieutenant Walter M. Nash
Eng Lieut James C. M. Boyle
Gunner Charles Bremner
Otter, 385 tons, H.P. 6300
Lieut & Com John Kiddle
Eng Lieut Alfred E. Everitt
Gunner William H. Dimsdale
Ouse (Home Fleet), 550 tons, H.P. 7000
Commander John G. de O. Coke
Eng Lieut George H. Elgar
Gunner Albert H. Jenkins
Pandora (Home Fleet), 2200 tons, H.P. 7000
Commander Richard Sulivan
Lieutenant John Marshall
Eng Com Edward Swinney
gunner Barnabas Coggins
Carpenter William L. Harield
Panther (Home Fleet), 385 tons, H.P. 6300
Lieut & Com William Cadman
Lieutenant Reginald B. Darke
Eng Lieut John A. Hudson
Gunner James Balcombe
Pathfinder (Home Fleet), 2940 tons, H.P. 17,350
Commander Wilmot S. Nicholson
Lieutenant Robert H. R. MacKay John B. Murray
Eng Com Henry F. Daves
Eng Lieut James W. Steil
Paymaster Geoffrey P. Silver
surgeon Henry W. Hull
Gunner Charles R. Short Albert Phillips
Carpenter Alfred G. Fulford
Patrol (Home Fleet), 2,940 tons, H.P. 16,130
Commander Cyril T. M. Fuller
Lieutenant Kenelm E. L. Creighton Wellwood G. C. Maxwell
Eng Com George S. Holgate
Eng Lieut Arthur C. Hall
Paymaster Joseph T. Gedge
Surgeon Henry W. W. Townsend
Gunner Richard Hawkes William H. J. Titheridge
Carpenter Frederick E. Cook
Pegasus, 2135 tons, H.P. 5000
Commander George C. Quayle
Lieutenant Robert C. Davenport Arthur B. A. Baker
James B. Bateman John F. Finlayson
Rng Lieut William H. Crichton Harry J. A. white
Staff Surg Francis F. Lobb
Paymaster Edward T. M. Green
Sub Lieut Beauchamp Francis
Gunner John Pardoe
Carpenter James W. Edwards
Artif Eng William Whyte
Pelorus. 2185 tons, H.P. 5000
Commander James C. Tancred
Lieutenant Nithsdale C. A. Moore John f. Ford Anderson
Charles H. Jones Roy N. Suter
Eng Com Edward J. Weeks
Eng Lieut Norman Roberts
Staff Surg James G. Watt
Staff Paym Gerard A. E. Wyliys
Sub Lieut Henry J. M. M. Crichton
Gunner Joseph Elliott
Carpenter Frederick W. Woolcock
Clerk John N. With
Pembroke, 363 tons, H.P. 200
Admiral Sir Gerard H. U. Noel
Flag Captain Arthur Y. Moggridge
Flag Lieut Charles W. J. Howard
Eng Rear Admiral Richard J. Tench
Eng Com Harold E. H. Ash
Secretary Alfred R. Parker
Clerk to Sec Thomas R. Waterhouse Robert T. Johnson Cunningham
Boatswain in Command William J. Gundry
The following Officers are borne on the books of this ships: -
Captain Edward E. Bradford
Secretary Henshaw R. Russell
Commander William J. S. Alderson William F. Benwell
Lieutenant Lancelot N. Turton Percy de W. Kitcat
Ernest E. A. Betts Arthur A. Philbrick
Herbert N. Stewart Charles W. E. Whish
John C. Hodgson John W. Scott
R. Watkins Grubb Hamilton C. Allen
Charles E. V. Cranfurd
Eng Com Peter T. Crichton
Chaplain and Naval Inst Rev. James H. Moriarty
Fleet Surgeon J. Lloyd Thomas
Staff Surgeon John Stoddart
Paym in Chief George Finlay  
Fleet Paym Thomas J. Stovin
Staff Paymaster Richard F. Wardroper
Paymaster Augustus P. Hughes
Surgeon Robert F. MacMahon James E. Johnston
Alfred A. Chancellor William Hutcheson
Assist Paym Maurice W. Whyham Ernest W. Cox
Henry A. Brown Charles M. Gavin
Ch Gunner Stephen Head
Ch Boatswain Thomas McDermitt
Gunner James Cadogan
Gunner Arthur F. Donovan Arthur Jennings
James Kirby Herbert W. Fookes
Arthur E. Neal George Bowen
Boatswain William Rumsby Robert Ivermee
John W. Evans PatrickCollins 
Price M. Davies Herbert E. A. Burridge
Samuel Tozer John Winstanley
St Maj R.M. Robert Watts
H. Schoolmaster Nathaniel Rudduck
Penguin, 1130 tons, H.P. 700
Perseus, 2135Tons, H.P 5000. 
Commander Harold Christian
Lieutenant Robert C. Hocking Percival, F. Willoughby
George E. Cumming Charles L. Fox
Edward B. Arathoon
Eng Com William A. P. Smith
Eng Lieut John R. Hoddinott
Staff Surg Charles J. E. Cock
Paymaster Donald G. Hewlett
Assist Paym William G. Macleod
Gunner William P. Lincs
Carpenter Percy Fitz
Peterel (Home Fleet), 370 tons, H.P. 6200
Lieut & Com John Kennedy
Eng Lieut John Kennedy
Gunner Albert W. miller
Pioneer, 2200 tons, H.P. 5000
Commander  Charles B. Miller
Lieutenant Brian Hewitt Bernard St. V. Ford
Jack A. A. Morris
Eng Com Joseph E. Lancashire
Paymaster Mackenzie Leask
Surgeon John St. J. Murphy
Gunner William Chisholm
Carpenter James H. Brabyn
Artif Eng Samuel Leather
Plucky, 195 tons, H.P. 90
Porcupine (Home Fleet), 320 tons, H.P. 3900
Lieut & Com Richard F. H. H. Mahon
Chief Artif Eng Montague J. Speer
Gunner William G. ford
Powerful, 14,200 yards, H.P. 25,000
Vice Admiral Sir Wilmot H. Fawkes
Flag Lieut Henry E. D. H. Willoughby
Secretary Grenville A. Miller
Clerk to Sec Bernard A. S. Bromley Arthur C. Pelham-Kent
Herbert G. Cavanagh
Captain Lionel Halsey
Commander Walter M. Ellerton Charles S. Wills
Lieutenant Robert A. Rice Dudley B. N. North
Gut. D. Fanshawe Clinton F. S. Danby
Alfred E. Evans Arthur C. Fawssett
Frederick N. Eardley Wilmot
Eng Com Edwin Cornish
Eng Lieut Arthur W. Coleman Colin G. Breton
Walter W. Lock
Maj & Bt Lt Col R.M.A. Frederick G. Kappey
Lieut R.M. Godfrey Barker
Chaplain & Naval Inst Rev. Frederick McQuade
Fleet Surg John F. Hall
Staff Surg David W. Hewitt
Staff Paym Albert E. B. Hosken
Surgeon Charles R. Worthinton
Sub-Lieut Clive Pinsent Denham M. T. Bedford
Alexander R. Chalmer
Eng Sub Lieut Bernard Child Thomas Spalding
Assist Paym Richard J. Cosway
Ch Sig Boatswain Edwin C. A. Rogers
Ch Art Eng William C. Williams
Gunner William A. Rhind Gibson W. Simpson
Albert Pickett
Boatswain Frederick Luker James T. Cox
Carpenter Walter Harris
Artif Eng Richard E. Harvey John Corner
Clerk Denzil R. Thurstar
Asst Clerk Edwin H. Drayson 
Eng Com Percy Wheater
For Naval Establishments at Sydney
Captain Charles L. Napier
Lieutenant Oscar V. de Stage Basil S. Noake
Albert S. Susmann
Eng Capt William H. Bramsdon
Eng Lieut William C. Johnson Charles T. Morgan
Lieut R.M. Godfrey P. Oppenheim
Staff Surg Arthur R. H. Skey
Fleet Paym Beauchamp U. Colclough
Assist Paym William R. Scotland Cecil H. Rogers
Ch Gunner Montague Hine
Ch Carpenter James Johns
Gunner James Creber
Boatswain Sidney J. Babbage
President, 1130 tons, H.P.?
Commander Lawrence A. Tawney
Fleet Surgeon Edward J. Morley
Fleet Paym Frederick J. Krabbe
Assist Paym Edward G. Styles
Ch Gunner. Edward Duffett
The following Officers are borne as additional for various Services: -
For service at the Admiralty
Commander Henry B. T. Somerville Frederick C. C. Peace
Frank O. Creagh Osbourne
Lieutenant Alfred E. H. Marescaux Ernest H. Dubbin
Arthur Truscott
Engineering Branch
Eng Vice Admiral Henry J. Oram
Eng Rear Admiral Robert Mayston Charles Lane
Eng Capt George G. Goodwin
Eng Com Francis H. Lister William McK Wisnom
Henry C. Rush Ernest Edwards
John McLaurin
Eng Lieut William P. Sillince Louis R. Croisdale
Edward J. Reserve Ivor E. S. Roberts
William W. Reed Arthur E. Hyne
Edgar W. Riley George W. Phillips
Robert Beeman Ebenezer J. Allen
Alfred Turner Frederick J. Pedrick
Dockyard Branch
Eng Com Francis W. Highton John W. Ham
Eng Lieut Charles J. Hawkes
Naval Ordnance Department
Commander Sir Malcolm MacGregor Hugh P.E.T. Williams
John D. Allen Herbert R. Norbury
Lieutenant Charles L. Lambe Frederick C. Dreyer
Arthur e. Silvertop James Ruddy
William J. Thompson
Eng Com Ernest F. Ellis William H. Adams
Henry Wall
Eng Lieut Ernest D. Mallinson Robert W. B. Andrews
Ch Gunner Robert H. Judd
Boatswain Patrick P. Coleman
Commander Edward H. Rymer
Lieutenant William H. Blake
Deputy Insp General of Hospitals & Fleets Theodore J. Preston
Hon. Lieut William H. Jones
For service with Admiral Commanding Coast Guard and Reserves
Captain Thomas P. Walker
Secretary Henry W. E. Manisty
Eng Lieut Henry F. Smith
Clerk to Sec Ralph H. D. Hicks John M. Hodge
John D. M. Cavanagh
Lieutenant Frederick G. Loring Harold D. Briggs
Sig Boatswain Joseph Swift
For service at Royal Naval College
Captain Edward C. Villiers
Commander Henry Luxmoore
Lieutenant Tim M. Barrett
Eng Com George W. Roome
Eng Lieut Leslie Robins Harold B. Tostevin
Naval Instr George William James McCarthy
Stanton F. Card Arthur J. Parish
Horace H. Holland Basil S. Hartley
John White Thomas Y. Baker
Ivor Curtis
Head Schoolmaster Richard Mountstephens
Engineer Overseers and Inspectors
Eng Com Daniel Griffin Thomas Thorne
John Jones William Milton
John E. Johnson Frederick T. W. Curtis
James Barber Henry P. Vining
Frank D. Thomsett James T. Willoughby
William Ryan George G. Knight
William G. Lydgate Thomas H. Walice
William S. Froud Walter J. Kent
William C. Stevens Edward W. Liversidge
John H. Jenkin Ralph H. C. Ball
Eng Lieut Richard B. Morison Edward P. Soper
William B. Lakeman Walter G. Heppel
Arthur S. W. Durston William R. Crawford
John W. Wilner Harold V. H. Watch
John Kennedy Frederick J. Baker
Edwin W. Young Hedley E. G. Apps
Henry T. P. Lever William T. Bickell
Artif Eng Frederick W. Neate
For study at a Civil Hospital
Fleet Surg  Arthur E. Kelsey
Staff Surgeon Shirley H. Birt Frederick F. Mahon
For Service on Staff of admirals Superintending of Contract built Ships
Lieutenant William Johnston William McGowan
William E. Pauley Charles O. Martin
John W. H. Skews George Kev
Car Lieut Robert G. Withell
Ch Gunner Henry G. Keenor Thomas A. Clark
Ch Boatswain Samuel Rogers
Ch Carpenter George Reeves John A. Hoskin
Gunner William Barlow
For Command of Coast Guard Districts
Captain Charles H. Robertson Julian C. A. Wilkinson
Charles H. Dare Robert G. Fraser 
Charles B. H. Moore Charles W. Winnington-Ingram
Inspector of Target Practice
Rear Admiral Frederick T. Hamilton
Captain George P. W. Hope Ronald A. H. Hopwood
Commander Hon. Herbert E. H. A'Court Henry E. Grace
Lieutenant Charles A. Fountaine Cecil V. Usborne
Humphrey T. Walwyn Edward Altham
Alick Stokes Henry C. Halahan
Cloudesley V. Robinson
Prince George (Home Fleet), 14,900 tons, H.P. 10,000
Rear Admiral Arthur M. Farquhar
Flag Lieut Basil R. Poe
Eng Capt George Elbrow
Eng Lieut Arthur F. Sawyer
Secretary Francis W. Walshe
Clerk to Sec Francis K. Kempson
Captain Arthur L. Cav
Commander George P. E. Hunt Albert C. Scott
Lieutenant Ernest O. Ballantyne Henry G. Philpott
John W. More George C. Woodward
John A. Lees
Eng Com William J. Anstey
Eng Lieut John H. C. Hearn Leonard C. W. Harrington
Major R.M. Frederick M. B. Hobbs
Lieut R.M.A. George Rutledge
Fleet Surg Daniel J. P. McNabb
Fleet Paym George A. Koe
Surgeon Cyril V. Griffiths
Assist Paym Martin G. Bennett
Ch Gunner John Wood
Gunner Charles B. Sainsbury Frederick W. Sweetingham
Boatswain Robert Sansom
Sig Boatswain Ernest G. Phillips
Carpenter Samuel T. Sadler
Artif Eng John W. Day
The following officers were borne as additional : -
Chaplain Rev. William B. Atherton
Ch Carpenter George W. Harris
Prince of Wales, 15,000 tons, H.P. 15,000
Vice Admiral H.S.H. Prince louis A. of Battenberg
Flag Lieut Gerald Sowerby
Secretary Edward H. Shearme
Clerk to Sec Andrew J. Carter
Captain Herbert W. Savory
Commander Robert G. D. Dewar Arthur C. S. H. D'Aeth
Lieutenant Stanley R. Miller Thomas L. Goldie
Gerald A. Wells James F. Houstoun
Hon. Edmund R. Drumond Hon. Peter R. H. D. Willpughby
Eng Com John S. Gibson Sugars
Eng Lieut Frank morrison Bertram J. C. Johns
Ernest W. Claxton
Major R.M. Horace C. Evans
Lieut R.M.A. Stephens C. Wace
Lieut R.M. Eugene L. Gerrard
Chaplain Rev Arthur C. Moreton
Fleet Surg Joseph A. Moon
Staff Paym Henry M. Ommanney
Naval Inst George H. Andrew
Surgeon Lidbrooke F. cope
Sub Lieut Gerald E. C. Browne
Assist Paym Charles F. Baker Basil F. hood
Ch Gunner Joseph R. Edwards
Ch Sig Boatswain Thomas Graham
Ch Artif Eng James Mitchell
Gunner William B. Fuller Charles J. Weston
Lister F. Horner
Boatswain John H. Drew
Carpenter Thomas F. Barry
Artif Eng Arthur Baldwin
Midshipman James B. N. Carvick Charles M. Stack
Richard C. A. Littleton Napier R. Peploe
Richard E. Hollings Wilfred Parke
Edmund F. L. Jones Edward G. Stanley
Ernald L. Morant
Prometheus, 2135 tons, H.P. 5000
Commander Rudolf W. Bentinck
Lieutenant Hampden G. Duff Bernard E. Prichard
James M. Begg David C. Pillans
Eng Com John E. Vibert
Eng Lieut Arthur C. Boxer
Staff surg Jaes H. Ferguson
Paymaster Gerald Solfleet
Assist Paym William J. A. Brown
Gunner Thomas H. Vulger
Carpenter Richard C. Ward
Proserpine, 2135 tons, H.P. 5000
Commander Herbert W. James
Lieutenant Morshead B. Baillie-Hamilton Frederick G. Hingley
Charles C. Bell Malcolm Murray
Eng Com William C. S. P. Bartwell
Eng Lieut Clifford L. J. Risch
Staff Surg James D. S. Milln
Staff Paymaster Richard H. G. Phillips
Staff Lieut George E. Sutcliff
Gunner George A. Leeson
Carpenter George M. Howell
Clerk George A. Whitting
Psyche, 2135 tons, H.P. 5000
Commander Mervyn H. Cobbe
Lieutenant John M. Barker Allan R. A. MacDonald
Philip W. C. Sharpe
Eng Lieut William J. Duffell
Staff Surg Reginald Waterfield
Staff Paymaster Richard G. H. Tyrer
Gunner George A. Chetwood
Carpenter Frederick J. Drew
Artif Eng Jaes H. Humby
Pyramus, 2135 tons, H.P. 5000
Commander Thomas F. T. michell
Lieutenant James H. Neild Harry C. B. Pipon
William j. F. Dunlop
Eng Com William R. Davies
Staff Surg Adrian A. Forrester
Staff Paym Willia K. stephens
Sub Lieut Frederick C. Darley
Gunner Thomas L. Dix
Carpenter Thomas Cross
Artif Eng William J. Boyes